Дома / Новости / Мудри животни лекции кои треба да ги научите од кучињата

Мудри животни лекции кои треба да ги научите од кучињата

Кучињата не се само наши најдобри пријатели, тие можат да бидат и нашиот најдобар животен учител.

10-zivotni-lekcii-koi-mozeme-da-gi-naucime-od-kucinjata-0001.jpg

Луѓето често вдомуваат куче за да добијат друштво, но не знаат дека всушност со тоа добиле и бесплатни животни лекции.

1. Опушти се

Во животот секојдневно се сретнуваме со разни притисоци, кои прават да мислиме дека 24 часа не ни се доволни за да завршиме сѐ како што треба. Дури и да е така, не смеете да заборавите дека одморот е важен за вас. Ниедно куче не се плаши да си легне после ручекот и да поспие, а не треба ни вие.

10-zivotni-lekcii-koi-mozeme-da-gi-naucime-od-kucinjata-2


2. Бидете тоа што сте

Кучињата веднаш скокнуваат кон ново искуство штом им се пружи шанса, но во ниеден случај нема да бидат нешто што не се за да импресионираат некого. Да ја имате таа самодоверба е нешто најпрекрасно што можете да го поседувате.


3. Излезете од комфорната зона

Каде е забавата ако цело време сте сериозни? Кучињата обожаваат да изгледаат смешно за играта да им биде поинтересна. Затоа следен пат штом се најдете на некоја забава и се мислите дали да танцувате пред сите тие непознати луѓе, запрашајте се што би направило куче на ваше место.


4. Дајте им шанса на сите

Кога запознаваат некој нов човек или животно, кучињата му приоѓаат без никакви предрасуди или резерви, единствено со желбата да имаат пријател. Уште ако и луѓето беа како нив, зарем немаше светот да биде подобро место?

10-zivotni-lekcii-koi-mozeme-da-gi-naucime-od-kucinjata-4

5. Радувајте се на секојдневното

Дали некогаш сте виделе куче да изгуби интерес за долги прошетки? Секако дека не. Кучињата безусловно се заљубени во секојдневието и кај нив не постои нешто како губење на интерес во добрите животни работи. Затоа време е да започнете да му се радувате на секојдневието и сите ситници кои го прават вашиот живот цел.


6. Храната е супер!

Храната е прекрасна, магична и без разлика што сте човек, сосема е во ред да танцувате додека ја готвите или додека ја јадете.


7. Бидете лојални

Кучињата знаат кои се најважните луѓе во нивниот живот и тие засекогаш остануваат до нив, без разлика што и да се случи. Зарем не би требало истото да е и кај луѓето?

10-zivotni-lekcii-koi-mozeme-da-gi-naucime-od-kucinjata-6


8. Ценете ги малите нешта

Кучињата често сакаат да застанат и да уживаат во најмалите задоволства кои ги пружа животот. Следен пат само испружете ја раката од прозорецот од автомобилот и почувствувајте го ветрот. Уживајте во ситниците.


9. Верувајте на својата интуиција

Кучињата се водени од своите инстинкти, а и луѓето се способни за тоа. Токму тој внатрешен глас и чувство ви го дава вистинскиот одговор, само треба да го послушате.


10. Покажете ја љубовта

Кучињата не се плашат да дојдат до вас и веднаш да ви покажат колку се среќни што ве гледаат. Со луѓето е малку поинаку, секогаш постои мала воздржаност. Но, време е тоа да се промени. Покажете им на вашите најмили колку ви значат.

mudri-zivotni-lekcii-koi-treba-da-gi-naucite-od-kucinjata-2.jpg

За Благој Крстанов

Ќе ве интересира

se-sekavate-na-ovaa-tazna-fotografija-od-sopstvenikot-i-kuceto-prikaznata-dobi-sreken-kraj-01

Се сеќавате на оваа тажна фотографија од сопственикот и кучето? Приказната доби среќен крај

Прекрасното куче кое боледува од артритис стана интернет сензација кога во 2013 година фотографката Хана ...

Остави коментар

Вашата email адреса нема јавно да се прикаже. Задолжително поле *

Можете да користите HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>