Дома / Новости / Човекот кој се врати во Фукушима да се грижи за напуштените животни

Човекот кој се врати во Фукушима да се грижи за напуштените животни

Нема зборови кои ќе ја опишат штетата по нуклеарната катастрофа која се случи во Јапонија. Многу луѓе беа евакуирани, но изгледа сите ги заборавија животните.

covekot-koj-se-vrati-vo-fukusima-da-se-grizi-za-napustenite-zivotni-1.jpg

Наото Мацумура е единствениот човек кој се сети на напуштените животни и миленици по трагичниот настан.

55-годишниот човек со големо срце е единствениот кој се врати во Фукушима по нуклеарната катастрофа и сега се грижи за животните кои сите ги заборавија.

Прво се упатил за да ги спаси своите животни, но откако сфатил колку многу живи суштества имаат потреба од помош, останал таму.

Тој вели дека не се грижи премногу за своето здравје, иако живее на само 11 километри од нуклеарната централа.

Неговата мисија започнала во 2011-та година, а веќе 4 години преживува исклучиво од донации.

За Благој Крстанов

Ќе ве интересира

10-zivotni-lekcii-koi-mozeme-da-gi-naucime-od-kucinjata-0001

Мудри животни лекции кои треба да ги научите од кучињата

Кучињата не се само наши најдобри пријатели, тие можат да бидат и нашиот најдобар животен ...

Остави коментар

Вашата email адреса нема јавно да се прикаже. Задолжително поле *

Можете да користите HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>