Најнови постој

Човекот кој се врати во Фукушима да се грижи за напуштените животни

covekot-koj-se-vrati-vo-fukusima-da-se-grizi-za-napustenite-zivotni-1

Нема зборови кои ќе ја опишат штетата по нуклеарната катастрофа која се случи во Јапонија. Многу луѓе беа евакуирани, но изгледа сите ги заборавија животните. Наото Мацумура е единствениот човек кој се сети на напуштените животни и миленици по трагичниот настан. 55-годишниот човек со големо срце е единствениот кој се ...

Повеќе

Се сеќавате на оваа тажна фотографија од сопственикот и кучето? Приказната доби среќен крај

se-sekavate-na-ovaa-tazna-fotografija-od-sopstvenikot-i-kuceto-prikaznata-dobi-sreken-kraj-01

Прекрасното куче кое боледува од артритис стана интернет сензација кога во 2013 година фотографката Хана Стоунхаус Хадсон објави фотографија на која тоа е во прегратка на неговиот сопственик Џон Унгер во езерото Lake Superior. Унгер редовно пливаше заедно со кучето за да му ги олесни симптомите на артритис. Тој го ...

Повеќе

Мудри животни лекции кои треба да ги научите од кучињата

10-zivotni-lekcii-koi-mozeme-da-gi-naucime-od-kucinjata-0001

Кучињата не се само наши најдобри пријатели, тие можат да бидат и нашиот најдобар животен учител. Луѓето често вдомуваат куче за да добијат друштво, но не знаат дека всушност со тоа добиле и бесплатни животни лекции. 1. Опушти се Во животот секојдневно се сретнуваме со разни притисоци, кои прават да ...

Повеќе

Омиленото куче открива многу работи за вашиот карактер

germanski-ovcar-2

Кучето отсекогаш му било најдобар пријател на човекот, па затоа не е ни чудно што ова животно е најчестиот домашен миленик. Но, знаете ли дека изборот на одредена раса на куче говори многу за вас како личност? Ги издвојуваме најпопуларните раси, па доколку меѓу нив ја најдете вашата омилена, можеби ...

Повеќе

14 милиони го одминувале додека едно девојченце не му го спасило животот

mace-1

Залутано низ улиците на Истанбул, ова осакатено мало маче доживеало пресврт на една трагедија за која малкумина би можеле да поверуваат дека и’ следува среќен крај полн со безусловна љубов. Ова на изглед страшно мало животниче лежело во мизерија покрај ѓубре во големиот Истанбул кои брои вкупно 14 милиони жители. ...

Повеќе